Dlaczego warto stosować wymienniki ciepła - o zaletach bojlerów

Wymienniki ciepła to współcześnie urządzenia działające na energię elektryczną. Są wyposażone w grzałki, które, nagrzewane energią elektryczną, oddają swoje ciepło komorze, w której znajduje się woda. Oczywiście, możemy ustawić maksymalną temperaturę wody, gdyż jest to związane z naszym bezpieczeństwem i wytrzymałością bojlera.

Pierwszą zaletą wymienników ciepła jest to, że pozwalają wyposażyć w ciepłą wodę użytkową nie tylko wszystkim domowników, ale i kilku jednostek mieszkaniowych. Tak jest na przykład w przypadku bloków mieszkalnych, które często są wyposażone w tylko jeden bojler na całą klatkę. Jest to ekonomiczne rozwiązanie.

Jeśli wyposażymy się w wymiennik ciepła o większej pojemności, możemy akumulować większą ilość ciepłej wody użytkowej. Mamy również możliwość przechowywania jej przez dłuższy czas w bojlerze, jeśli nie jest nam akurat potrzebna.

Ponadto możemy dopasować wymiennik ciepła do różnych źródeł energii, takich jak: kotły

na paliwa stałe, wkłady kominkowe z płaszczem wodnym czy kolektory słoneczne. Zatem przy zakupie wymiennika mamy duże pole manewru i nie musimy zmieniać niczego w swojej instalacji elektrycznej.

Co więcej, wymienniki ciepła pozwalają uzyskać ciepłą wodę użytkową w krótkim czasie. Zatem występuje tu atut w postaci ekonomii czasowej. Oczywiście, to, ile czasu potrzebujemy na podgrzanie wody, jest zależne od ilości grzałek, umieszczonych w naszym wymienniku, jak i od pojemności bojlera.

Dziś mamy nawet możliwość wyłączenia wymiennika, kiedy na przykład wyjeżdżamy i nie będziemy korzystać z ciepłej wody w naszym domu. Zaś możemy go włączać wtedy, gdy energia elektryczna jest tańsza, to znaczy wówczas, gdy mniejsza liczba osób z niej korzysta.

A wtedy nie dość, że mniej zapłacimy za prąd, to jeszcze nasza woda będzie ciepłą wtedy, gdy będziemy chcieli z niej korzystać. Bowiem bojler może przechowywać przez jakiś czas ciepłą wodę użytkową, utrzymując jej temperaturę.